Сдружението Православно Отечество е юридическо лице, нестопанска организация с идеална цел, учредено от лица, които харесват и ценят светоотеческата книжнина. Създадено е от хората, които със съдействието и благословението на Зографския манастир издаваха духовна литература през периода 1999–2014 година. Изданията, които се осъществиха тогава, бяха направени с доброволен труд, самопожертвувания и дарения, със съдействието на някои издателства, фирми, отделни лица, свещеници, монаси и миряни, полиграфисти, богослови, преводачи, издатели, обединени от преклонението и любовта към свещеното Божие слово съдържащо се в светоотеческите творения. Особена почит и признателност отдаваме на блаженопочиналите Високопреосвещени митрополити Геласий и Натанаил, както и на игумена и братството на Зографския манастир, които с благословението си през цялото време подкрепяха морално и духовно издателската дейност. Така с доброволни самопожертвования и лични средства за 15 години бяха преведени на български език и издадени по-известните заглавия и автори на светоотеческата книжнина, като Жития на светиите на светителя Димитрий Ростовски, Добротолюбие, творенията на Преподобните Ефрем Сирин, Макарий Египетски, Варсануфий Велики и Иоан Пророк, Исаак Сирин, Симеон Нови Богослов, Максим Изповедник, Василий Велики, Иоан Златоуст, Григорий Богослов и мн. други, около 450 заглавия светоотеческа и духовна литература.
Чрез някои неуместни действия бе направен опит да се прекрати тази доброволна и общественополезна издателска дейност. В отговор на тези опити бе учредено сдружението “Православно Отечество” за да се продължи издаването на светоотеческа литература.
Сдружението е отворено за участие за всеки, който е участвал в издаването и разпространиението на книгите на Свещеното Писание и Свещеното Предание. Сдружението “Православно Отечество” е отворено за всеки, който изпитва благоговение пред свещените и светоотеческите книги и желае занапред да се труди по превода, обработването, издаването и разпространението на тези книги. Специално и почетно място за участие се предоставя на игумена и братството на Зографския манастир, на игумения Валентина и сестрите от Калоферския девически манастир, на сестрите от манастира “Свети Илия”, кв. Дървеница, София, братството на Рилския манастир, братството при храмовете “Св.Седмочисленици” и Ротондата “Св. Георги”, гр. София, на управителите и служителите на печатниците “Полиграфически комбинат “Димитър Благоев” и “Симолини”, гр. София, на издателствата “Български художник”, “Пенсофт” и “Марс ЕТ”, както и на всеки, който е работил по издаването на свещените и светоотеческите книги.
През изминалите седем години бяха издадени и преиздадени около 300 заглавия православна литература. В това число десет тома от “Жития на светиите” на светителя Димитрий Ростовски, които бяха изчерпани от тираж, четири тома от творенията на светителя Теофан Затворник, поредица от 9 книги с беседи на стареца Иосиф Ватопедски, 7 книги с поучения на стареца Клеопа, поредиците „Покайна библиотека“ съдържаща 20 по-малки книги, „Библиотека Добротолюбие“, „Светогорска библиотека“, „Съвремеенни румънски духовници“ и други. С това се стараем да отговорим на духовната нужда от светоотеческа литература и книги с поучения на съвременни духовници и старци. Тук имаме предвид поученията на прославените от Църквата отци и преподобни старци, завещали беседи, поучения и наставления, които са и засвидетелствани с благодатни дарове и свят живот. В критичното време, което страната и народът ни преживява, словата на отеческите и старчески книги придобиват все по-голямо значение, те осветляват пътя ни през изпитанията, даряват духовна сила, укрепяват, изпълват с надежда, оздравяват душите на тези, които пристъпват с вяра и смирение към тях.
Книгите се издават при особено трудни условия, липса на средства и пречки от всякакъв характер. Затова приканваме към съдействие и съвместен труд свещеноначалието, миряните и монасите от Българската Православна Църква и всички почитатели и ценители на отеческото и старческо слово. Имаме предвид творенията на преподобните Ефрем Сирин, Макарий Египетски, Исаак Сирин, Максим Изповедник, Симеон Нови Богослов, Иоан Лествичник, Иоан Дамаскин, светителите Василий Велики, Иоан Златоуст, Григорий Богослов, Григорий Нисийски, Григорий Палама, Теофан Затворник, Игнатий Брянчанинов, както и словата на канонизираните от Църквата благодатни старци, такива като преподобните Оптински старци, великите руски старци от 18 и 19 в., преподобните старци от по-ново време като Лаврентий Черниговски, Серафим Вирицки, Гавриил Ургебадзе, Паисий Светогорец, Иосиф Исихаст, Порфирий Кавсокаливит и другите съвременни благодатни наставници, които Бог даде за укрепяване на вярващите от последните времена. Нека по молитвите на Пресвета Богородица и на всички споменати светии, Бог да ни преведе невредими през изпитанията на настоящето време и да ни помилва и спаси, амин.